Aparthotel – Co to jest? Jak zainwestować?

Współcześnie obserwujemy od kilku ostatnich lat regres w zakresie opłacalności ofert bankowych skoncentrowanych na pomnażaniu kapitału lub oszczędzaniu. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju lokatach czy kontach oszczędnościowych, które oprocentowanie jest stosunkowo niskie. W chwili obecnej najbardziej atrakcyjne oprocentowania (nie licząc ustalanych indywidualnie w ofertach typu bankowości dla zamożnych czy tzw. private bankingu) lokat wahają się między 3% a 4%. Przypomnijmy, że jeszcze w 2014 roku istniały na rynku lokaty, które zapewniały w skali roku oprocentowanie stałe rzędu nawet 7% (kazus Toyota Banku).

W świetle tego coraz więcej inwestorów i podmiotów indywidualnych poszukuje alternatywnych środków do pomnażania kapitału bądź po prostu oszczędności tak, aby uniknąć zgubnego wpływu inflacji, zmniejszającej realną siłę nabywczą pieniądza. Jednym z popularnych ostatnio rozwiązań jest inwestycja w aparthotele. Aparthotele pod względem charakteru nieruchomości nie różnią się niczym od „zwykłych” hoteli. Różnica polega tutaj na sposobie finansowania. Model inwestycyjny aparthotelu bazuje na pozyskiwaniu przez podmiot zarządzający hotelem kapitału od inwestorów i osób indywidualnych. Aparthotel oferuje im kupno prawa własności pokoju bądź pokojów w nieruchomości.

Koszty utrzymania, zarządzanie hotelem pozostaje całkowicie po stronie podmiotu zarządzającego nieruchomością. Również utrzymanie i dbanie codzienne o wykupiony pokój należy do odpowiedzialności podmiotu zarządzającego aparthotelem. Inwestor natomiast – w zamian za udzielenie kapitału w postaci kupna prawa własności do danego pokoju – otrzymuje zgodnie z zawieraną umową odpowiedni czynsz najmu. Z reguły jest to rozliczane raz w roku.

Aparthotel inwestycja w biznesie nieruchomości

Można więc powiedzieć, że w aparthotel inwestycja jest stosunkowo ciekawa. Model polega bowiem na zakupie części nieruchomości w zamian za wynajmowanie jej. Z dostępnych danych wynika, że szacunkowo aparthotel inwestycję przynosi finansowo nawet intratną – mowa o nawet 8% – 10% zwrotu w skali roku. Oznacza to, że po ok. dziesięciu latach aparthotelowa inwestycja zaczyna przynosić czyste zyski w postaci dochodu pasywnego dla inwestora. Do tego czasu jednak nie wszystko jest „skazane na sukces”. Liczy się przede wszystkim zdolność podmiotu zarządzającego hotelem do utrzymywania jego atrakcyjności. Wiele umów na aparthotelu inwestycję zakłada również niższe oprocentowanie z tytułu wynajmu zakupionej przez inwestora powierzchni na rzecz odpowiedniego udziału procentowego z zysków aparthotelu, wytworzonych z korzystania przez gości z danego pokoju. W tym momencie do tego stosunkowo nowego modelu inwestycyjnego przychodzą uzasadnione wątpliwości w przypadku w wielu inwestorów.

Aparthotel inwestycja opinie

Bardzo zróżnicowane są dotyczące inwestycji opinie aparthotelu. Z jednej strony na uwagę z pewnością zasługuje wyższe niż na wszelkich lokatach dostępnych obecnie na rynku oprocentowanie. Z drugiej zaś strony zgodnie wymienia się w ramach dotyczących aparthotelu inwestycji opinie mówiące o tym, że w ryzyko w tym modelu jest bardzo duże. Potwierdzają to często dane, np. sytuacje, w których deweloper nie wywiązał się z budowy obiektu, a inwestorzy nie uzyskali przez to praw własności wykupionych pokojów (mimo że dokonali zakupu). Wiele spraw z tym związanych bada już UOKIK (Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji). Jak widać zatem, aparthotel inwestycyjnie opinie ma różne, ale nie można zarzucić temu modelowi jednego: gwałtownego wzrostu zainteresowania, który ukształtował się w bardzo krótkim czasie. Jeszcze kilkanaście lat o modelu aparthoteli w Polsce mało kto bowiem słyszał.

Condohotele i Aparthotele – Social.Estate

Aparthotel – co to jest? jak zainwestować?
5 z 2

Chcesz zainwestować w Aparthotel? Skontaktuj się z nami!

Imię *
Twój e-mail *
Wiadomość *