Certyfikaty strukturyzowane – Czym są? Jak zainwestować?

Co to są certyfikaty strukturyzowane?

Kolokwialnie w środowisku inwestorskim certyfikaty strukturyzowane określa się mianem „trackerów” (z ang. śledzący, ogon). Certyfikaty strukturyzowane są bowiem bardzo specyficznym rodzajem instrumentów finansowych, które funkcjonują w oparciu o śledzenie i próbę oddawania zmian cen waloru, który jest im przypisany. Podstawową zaletą certyfikatów strukturyzowanych jest możliwość inwestorów z mniejszych gospodarek do partycypowania w inwestowania w takie walory, jak złoto, kawa, gaz czy ropa naftowa poprzez własną, rodzimą giełdę, a nie zagraniczną. W certyfikaty strukturyzowane w Polsce zainwestować można poprzez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

Rodzaje certyfikatów strukturyzowanych

Jak to z reguły bywa w przypadku nieco bardziej „egzotycznych” instrumentów finansowych, rodzajów certyfikatów strukturyzowanych jest cała gama. Wszystko zależy od tego, jaki walor śledzi dany rodzaj certyfikatu strukturyzowanego. Może być to np. złoto. Jak rozpoznać, który certyfikat dotyczy jakiego waloru? W przypadku złoto, to wówczas w takim rodzaju certyfikatu strukturyzowanego, w panelu transakcyjnym konta maklerskiego, zobaczymy w jego nazwie zobaczymy skrót trzyliterowy (zawsze są to skróty trzyliterowe) od waloru, czyli w tym przypadku złota: „gld”, np. „RCGLDAOPEN”. Inny przykład: dla bazowego instrumentu „Brent Crude Oil” (ropa naftowa) trzyliterowy skrót widoczny w nazwie rodzaju certyfikatu strukturyzowanego to „cru”, np. „RCCRUAOPEN”.

Certyfikaty strukturyzowane – Czym są? Jak zainwestować?
5 z 2

Strukturyzowane certyfikaty depozytowe

Strukturyzowane certyfikaty depozytowe cechują się zamkniętym charakterem depozytów. Oprócz tego strukturyzowane certyfikaty depozytowe działają praktycznie w sposób identyczny, co tradycyjne certyfikaty strukturyzowane. Rzecz jasna obrót i animacja ruchu strukturyzowanych certyfikatów depozytowych w przypadku Polski należy do roli GPW w Warszawie.

Inwestycje w certyfikaty strukturyzowane

Wprowadzenie do obrotu możliwości inwestycji w certyfikaty strukturyzowane otworzyło potężne drzwi przed polskimi inwestorami. Trzeba bowiem mieć świadomość, że bez możliwości inwestycji w certyfikaty strukturyzowane polski inwestor znacznie więcej, dokonując transakcji na np. ropę, złoto itd., przepłaciłby za prowizje bankowe, które w przypadku transakcji na innych giełdach zagranicznych rozpoczynają się dopiero od 100$. Inwestycje w certyfikaty strukturyzowane pozwalają na generowanie zysków (lub strat) w oparciu o naprawdę ciekawe instrumenty finansowe, jakimi są np. surowce energetyczne.

Chcesz zainwestować w Certyfikaty strukturyzowane? Skontaktuj się z nami!

Imię *
Twój e-mail *
Wiadomość *