Inwestycja w hotel – od czego należy zacząć?

Inwestycja w hotel jako pomysł na biznes wciąż się rozwija na polskim rynku, który prawdopodobnie przez dłuższy czas nie będzie wytwarzał jeszcze wystarczającej podaży na spory popyt. Jak pokazują ostatnie lata popyt na usługi hotelowe zwiększa się, dlatego inwestycja w hotel może być bardzo intratna. Aby tak jednak było, należy nie tylko wybrać własną niszę, co uwzględnić zmieniające się na rynku tendencje. Dobrą planem biznesowym może być inwestycja w hotel ekonomiczny – ten bowiem rodzaj hoteli odnosi ostatnio zauważalny wzrost zainteresowania, głównie kosztem hoteli cztero i pięciogwiazdkowych. Przy tak kapitałochłonnych i pracochłonnych projektach, jak inwestycja w hotel, konieczna jest oczywiście gruntowna analiza SWOT, a jeżeli to dopiero nasze pierwsze kroki w branży hotelarskiej – koniecznym może być zatrudnienie profesjonalisty. W biznesplanie inwestycji w hotel powinny się znaleźć takie kluczowe informacje i wskaźniki, jak np. analiza wskaźnikowa (rentowność przedsięwzięcia), ocena opłacalności inwestycji, szanse i zagrożenia inwestycja, dynamiczna ocena NPV i IRR oraz – jeżeli planujemy otworzenie kurortu o charakterze turystycznym – analiza ruchu turystycznego w danym mieście. 

Inwestycja w apartamenty hotelowe

Kuszącym inwestorów rozwiązaniem, które staje się w Polsce coraz bardziej popularne, są inwestycje w apartamenty hotelowe. Przybierać mogą one różne kształty: małych, ale eleganckich „butików”, hoteli segmentowych, czy oczywiście hoteli luksusowych. Inwestycja w apartamenty hotelowe może również mieć charakter mniej kapitałochłonny, jeżeli zdecydujemy się na partycypowanie w ramach rynku condohotelarskiego, czyli na podstawie umowy najmu zwrotnego. Bez względu jednak na to, jaka inwestycja w apartamenty hotelowe będzie naszym wyborem, warto wcześniej zabezpieczyć się odpowiednio nie tylko od przytaczanej już analizy rynku, co przygotowania odpowiedniej poduszki finansowej, zdolnej do pokrycia ewentualnych dodatkowych kosztów (inwestycja w apartamenty hotelowe bardzo często się z nimi wiąże).

Inwestycja w pokoje hotelowe

Rozwój działalności hotelarskiej można też zacząć bardziej skromnie – nie znaczy to bowiem wcale, że mniej dochodowo! Potwierdza to model oparty na inwestycji w pokoje hotelowe. Wariantów jest bardzo wiele. Inwestycja w pokoje hotelowe może rozpocząć się od kupna lub wynajmu (z możliwością tzw. podnajmu) kilku sąsiadujących z sobą mieszkań. Inwestycja w pokoje hotelowe należy do jednej z najbardziej (procentowo) dochodowych inwestycji, jeżeli znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji. Ponadto popularny jest wynajem pokoi na określony czas, niekoniecznie typową, sztywną dobę hotelową. Inwestycja w pokoje hotelowe daje więc duże pole do wytworzenia własnych, kreatywnych koncepcji biznesowych.

Chcesz zainwestować w hotel? Skontaktuj się z nami!

Imię *
Twój e-mail *
Wiadomość *