Inwestycja w Mediaexpert

Mediaexpert to sieć sklepów sprzedających elektronikę, AGD i RTV. Stała się niezwykle popularna między innymi dzięki serii stosunkowo kontrowersyjnych reklam z udziałem znanych polskich piosenkarek odzianych w… skąpe taśmy wyprzedażowe Mediaexpert. Niemniej jednak analitycy rynku elektroniki w Polsce podkreślają, że inwestycje w Mediaexpert przeprowadzane są wyjątkowo trafnie. Sieć konkuruje przede wszystkim z dwoma niemieckimi gigantami tego rynku: MediaMarkt oraz Saturn. Na tym polu rywalizacja pomiędzy tymi firmami trwa w najlepsze.

Jednym z kluczowych momentów były zmiany w polskim prawodawstwie dotyczące odprowadzania podatków od spółek. Głośno o tym było w lipcu 2016 roku. Chociaż zmiany okazały się bardzo korzystne dla Mediaexpert (i docelowo mogły pomóc inwestycji w Mediaexpert czołowym akcjonariuszom), to z drugiej strony prezes publicznie okazał niezadowolenie, wynikające z tego, że projekty, które przeszły przez Sejm, jeszcze bardziej w rezultacie „pomogły” konkurencji: wspomnianym już sieciom Mediamarkt i Saturn. Mówiąc o sieci Mediaexpert nie sposób też nie wspomnieć o specyficznej formie własnościowej spółki. Po ostatnim przejęciu głównym podmiotem jest spółka TERG, jednak zmiany zaszły również na stopie struktury zarządzania. W związku z optymalizacją podatkową (choć rzecznik firmy nie podaję tego jednoznacznie to wiadomości, to komentatorzy rynku i prawnicy są co do tego raczej zgodni) Mediaexpert „podzielił się” na kilkadziesiąt mniejszych spółek. Mówi się, że dzięki temu na podatku od powierzchni handlowych jest w stanie zaoszczędzić ponad czterdzieści milionów złotych (w skali roku). Taki potężny kapitał może być przeznaczony na dalsze inwestycje w Mediaexpert.

W pewnym sensie może to być również dobra wiadomość dla inwestorów indywidualnych, którzy chociaż nie mają zbyt dużych nadziei na współpracę z firmą na zasadzie klasycznej franszyzy, to jednak zmiana modelu zarządzania wydaje się być jednoznacznie bardziej zdecentralizowana. Może to więc sprzyjać inwestycji w Mediamarkt pod względem poprawy jakości produktów, a także oferty sprzedażowej. O tym jednak, czy polski gigant rynku elektroniki wygra ostatecznie walkę o klienta z niemieckimi gigantami, przekonamy się dopiero za kilka lat.

Chcesz zainwestować w Mediaexpert? Skontaktuj się z nami!

Imię *
Twój e-mail *
Wiadomość *