Inwestycje mieszkaniowe

Inwestycje mieszkaniowe – od czego zacząć?

Sektor gospodarki mieszkaniowej w Polsce na tle pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem wykorzystania rynku wciąż zajmuje miejsca w końcówce tabeli. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niską liczbę inwestycji. Tendencja ta powoli zaczęła się zmieniać w przeciągu ostatnich lat. Inwestycje mieszkaniowe należą do jednych z jednej strony najbardziej kapitałochłonnych inwestycji, z drugiej zaś – najbardziej opłacalnych. Inwestycje mieszkaniowe powszechnie kojarzone są zresztą z bezpieczeństwem finansowym i stanowią synonim poduszki finansowej. W przypadku niespodziewanego kryzysu, czy to w finansach indywidualnych inwestora, czy też w wymiarze gospodarki krajowej lub gospodarek światowych, nieruchomości stanowią bardzo dobrą formę zabezpieczenia się. Jeżeli dysponujemy odpowiednim kapitałem, znalezienie opłacalnej inwestycji mieszkaniowej nie powinno być trudne. Kluczowe jest przy inwestycjach mieszkaniowych dobre zapoznanie się z rynkiem: nie tylko w zakresie istniejących już planów zagospodarowania terenu, popytu i podaży, co również informacjami statystycznymi, np. odnoszącymi się do kwestii demograficznych. Spekulowana jest wciąż silnie występująca tendencja przeprowadzania się ludzi do większych aglomeracji. Duże miasta i aglomeracje nie powinny zatem być obarczone ryzykiem braku popytu w przyszłości ze względów demograficznych. Dowiedz się jak inwestować w nieruchomości przez internet.

Inwestycje w mieszkanie – podstawowe rodzaje

Inwestycje w mieszkanie są bardzo intratne, ale również – drogie. Zastanawiając się nad inwestycją warto zbadać dostępne możliwości. W chwili obecnej zaliczyć do nich można już nie tylko bezpośredni zakup lub wynajem mieszkania używanego bądź będącego w trakcie budowy przez dewelopera. Coraz więcej spółek o charakterze pośredniczącym oferuje nowy typ inwestycji w mieszkanie – polegający na inwestowaniu danej kwoty celem, swego rodzaju braniem „pożyczki” kapitałowej, w zamian za regularne wypłacanie odsetek przewidzianych w umowie. Jest to w pewnym sensie rozwiązanie hybrydowe, gdyż mimo że nie posiadamy na własność nieruchomości, to nawet przy stosunkowo mniejszym kapitale (możliwości działania w tym biznesie rozpoczynają się już od ok. 50 tysięcy złotych) jesteśmy w stanie brać udział w inwestycjach w mieszkanie.

Inwestowanie w mieszkanie na wynajem

Kolejnym modelem jest inwestowanie w mieszkanie na wynajem. Jest to model najmniej kapitałochłonny. Istnieje również możliwość inwestowania w mieszkanie na wynajem podzielone na pokoje, co przy większych nieruchomościach bywa szczególnie intratne zwłaszcza wtedy, kiedy naszym docelowym najemcą jest student, a mieszkanie położone jest w pobliżu uczelni lub szkoły wyższej. Inwestowanie w mieszkanie na wynajem możliwe jest już od kilkunastu tysięcy złotych, biorąc pod uwagę, że możemy skorzystać z opcji tzw. „podnajmu”. Wówczas inwestowanie w mieszkanie na wynajem nie wymaga kapitału koniecznego do zakupu nieruchomości, dlatego rozwiązanie to jest polecane przede wszystkim dla osób dopiero rozpoczynających swoją działalność biznesową w sektorze.

Chcesz zainwestować mieszkania? Skontaktuj się z nami!

Imię *
Twój e-mail *
Wiadomość *