Inwestycje w nieruchomości

W dobie prężnie zmieniającego się rynku, zwłaszcza uwzględniając występujące kryzysy gospodarcze (jak np. ten z 2008 roku, zapoczątkowany upadkiem jednego z największych banków inwestycyjnych, Lehman Brothers) znalezienie odpowiedniego instrumentu finansowego do pomnożenia naszych oszczędności bądź uchronienia kapitału przed zgubnym wpływem inflacji nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Jednym z proponowanych przez ekspertów rozwiązaniem jest skupienie się na inwestycji w nieruchomości. To one bowiem, jako nieliczny instrument finansowy, są niezwykle stabilne na jakiekolwiek zachwiania rynkowe. Wynika to z faktu, że popyt na nieruchomości będzie istniał praktycznie zawsze. Inwestycje w nieruchomości, co więcej, mogą być bardzo intratne. Najlepsi uzyskują w ten sposób dochód rzędu nawet kilkunastu procent w skali roku. Ponadto, inwestycje w nieruchomości stanowią atrakcyjną ofertę ze względu na dwoistość charakteru inwestycyjnego. Po pierwsze dzięki inwestycji w nieruchomości możemy czerpać dochód pasywny, po drugie – możemy sprzedać ją po danym czasie z zyskiem. Handel nieruchomościami zwłaszcza w Polsce wydaje się opłacalny, ponieważ wciąż wiele indywidualnych osób poprzez niewłaściwe przygotowanie nieruchomości na sprzedaż, która ma potencjał, sprzedaje ją niedowartościowaną.

Inwestycje w nieruchomości na wynajem

Jednym ze sposobów poruszania się po rynku nieruchomości jest inwestycja w nieruchomości na wynajem. W takim modelu biznesowym inwestor czerpie zyski z czynszu najmu, który stanowi jego dochód pasywny. Inwestycje w nieruchomości na wynajem zwłaszcza wtedy są opłacalne, kiedy wynajmujemy dom lub mieszkanie wielopokojowe i przykładowo rozłożymy wynajem na poszczególne pokoje. Jeżeli nieruchomość ma dobre usytuowanie wokół prężnie działającej szkoły wyższej bądź uniwersytetu, to znalezienie chętnych do wynajmu studentów będzie stosunkowo łatwe, a opłacalność takiej inwestycji w nieruchomości na wynajem – bardzo znacząca. Warto też zwrócić uwagę, że inwestycje w nieruchomości na wynajem mogą być realizowane w oparciu o dźwignię finansową, czyli posiłkowanie się kredytem. W takim wariancie inwestycyjnym inwestorowi zależy przede wszystkim na nie ponoszeniu dodatkowych kosztów kredytu. Zysk z tego rodzaju inwestycji w nieruchomości na wynajem przychodzi w momencie, kiedy całość pożyczonej kwoty zostaje spłacona, a inwestor może dalej wynajmować nieruchomość bądź ją sprzedać. Dodajmy na koniec, że inwestycje w nieruchomości na wynajem niezmiennie cieszą się relatywnie dobrą opinią inwestorów i osób indywidualnych. Są to też inwestycje dostępne dla każdego, a ich sukces w wielu przypadkach zależy od naszych umiejętności, a nie warunków losowych, jak w przypadku innych modeli inwestycyjnych.

Inwestycje w nieruchomości wady i zalety

Jak każda inwestycja, inwestycje w nieruchomości wady i zalety mają specyficzne. Wady i zalety inwestycji w nieruchomości dotyczą głównie stanu nieruchomości. Stosunkowo bowiem łatwo natrafić na nieruchomość, której wady początkowo ukryte ujawnią się po czasie, generując potrzebę dużego doinwestowania. Również niepewni najemcy mogą być wadą tego modelu inwestowania. Jednakże inwestycji w nieruchomości wady i zalety, suma summarum, raczej się równoważą. Oznacza to, że najwięcej zależy od indywidualnych predyspozycji inwestora i jego intuicji inwestycyjnej. W przeciwieństwie do ryzykownych i agresywnych metod inwestowania (np. akcje), inwestycje w nieruchomości wady i zalety mają stosunkowo wyrównane.

Chcesz zainwestować w nieruchomości? Skontaktuj się z nami!

Imię *
Twój e-mail *
Wiadomość *