Nieruchomości komercyjne – na czym polegają i jak inwestować?

Nieruchomości komercyjne to ogólna nazwa mieszcząca w sobie całokształt nieruchomości przeznaczonych do użytku komercyjnego. Ogólny podział nieruchomości pod względem kryterium przeznaczenia dzieli nieruchomości właśnie na nieruchomości komercyjne oraz nieruchomości mieszkalne (mieszkaniowe). W skład tych pierwszych wchodzą zatem wszelkie pomieszczenia biurowe, nieruchomości o przeznaczeniu gastronomicznym, magazyny, hale itp. Zgodnie z inną definicją nieruchomości komercyjne to takie, „co do których inwestorzy oczekują zysków”. W świetle obowiązującego prawa możliwe jest również przekształcenie nieruchomości mieszkalnej w nieruchomość komercyjną. Za taką uznamy w tym świetle każde biuro działalności gospodarczej, która swą siedzibę ma zarejestrowaną w mieszkaniu lub domu. Jeszcze innymi słowy, nieruchomość komercyjna to taka, która zostaje przez nabywcę nabyta w konkretnym celu uzyskania zysku. Potencjał inwestycyjny nieruchomości komercyjnych zależy od ich charakteru. Należy bowiem pamiętać, że jest to grupa skupiająca właściwie większość rodzajów nieruchomości w ogóle.

Nieruchomości komercyjne na sprzedaż

Nieruchomości komercyjne na sprzedaż dostępne są w ofercie bardzo wielu zarówno niewyspecjalizowanych, jak i wyspecjalizowanych agencji i biur nieruchomości. Przeglądając oferty nieruchomości komercyjnych na sprzedaż należy pamiętać o podstawowej zasadzie. Zdarza się i tak, że nieruchomość komercyjna nie ma własnej księgi wieczystej. Powinniśmy traktować to jako sygnał ostrzegawczy i dowiedzieć się o przyczynie takiego zjawiska. Nieruchomości komercyjne na sprzedaż, w przypadku małych lokali, często bywają nieopłacalne poprzez zakup przy udziale biura nieruchomości – w małych miastach i miejscowościach bez problemu bowiem wystarczy tylko przejść się ulicami, aby zobaczyć odpowiednie szyldy z numerami telefonów do właścicieli nieruchomości komercyjnej na sprzedaż bądź wynajem.

Nieruchomości komercyjne zarządzanie efektywne

Od rady wskazanej powyżej są jednak wyjątki (i jest ich całe mnóstwo), które pomagają przy nieruchomości komercyjnej zarządzaniu efektywnym. W przypadku większych nieruchomości lub większych ośrodków miejskich udział biura nieruchomości może być kluczowy. Nie tylko uzyskamy w ten sposób gwarancję tego, że na drodze prawnej wszystko zostało rzetelnie sporządzone w zakresie kupna nieruchomości komercyjnej na sprzedaż, lecz również pozwoli nam to zaoszczędzić wiele czasu i niepotrzebnych nerwów. Warto jeszcze przed nabyciem lokalu zainteresować się, jak wygląda w przypadku nieruchomości komercyjnych zarządzanie efektywne. Oznacza ono nie tylko bilansowanie zysków i strat, odpowiednie dostosowanie przeznaczenia lokalu (np. z pomocą analizy SWOT), ale też odpowiednim managementem w przypadku posiadania większej liczby lokali. Nieruchomościami komercyjnym zarządzanie efektywne, w przypadku posiadania ich więcej niż jedna, może być bardzo trudne bez dodatkowej pomocy managera.

Inwestycje w nieruchomości komercyjne

Inwestycje w nieruchomości komercyjne wymagają podstawowej wiedzy z zakresu szacowania wartości. Inna wartość będzie charakterystyczna dla wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (np. galerie i centra handlowe), magazynów i hal produkcyjnych, a inna dla małych lokali biurowych, użytkowych, gastronomicznych i usługowych (np. salon fryzjerski). Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, inwestycjom w nieruchomości komercyjne powinien towarzyszyć wykwalifikowany specjalista. Dzięki temu mamy pewność, że nasze inwestycje w nieruchomości komercyjne nie okażą się przewartościowane.

Chcesz zainwestować w Nieruchomości komercyjne? Skontaktuj się z nami!

Imię *
Twój e-mail *
Wiadomość *