Nieruchomości komercyjne to ogólna nazwa mieszcząca w sobie całokształt nieruchomości przeznaczonych do użytku komercyjnego. Ogólny podział nieruchomości pod względem kryterium przeznaczenia dzieli nieruchomości właśnie na nieruchomości komercyjne oraz nieruchomości mieszkalne (mieszkaniowe). W skład tych pierwszych wchodzą zatem wszelkie pomieszczenia biurowe, nieruchomości o przeznaczeniu gastronomicznym, magazyny, hale itp. Zgodnie z inną definicją nieruchomości komercyjne to takie, „co do których inwestorzy oczekują zysków”. W świetle obowiązującego prawa możliwe jest również przekształcenie nieruchomości mieszkalnej w nieruchomość komercyjną. Za taką uznamy w tym świetle każde biuro działalności gospodarczej, która swą siedzibę ma zarejestrowaną w mieszkaniu lub domu. Jeszcze innymi słowy, nieruchomość komercyjna to taka, która zostaje przez nabywcę nabyta w konkretnym celu uzyskania zysku. Potencjał inwestycyjny nieruchomości komercyjnych zależy od ich charakteru. Należy bowiem pamiętać, że jest to grupa skupiająca właściwie większość rodzajów nieruchomości w ogóle.
Nieruchomości komercyjne na sprzedaż dostępne są w ofercie bardzo wielu zarówno niewyspecjalizowanych, jak i wyspecjalizowanych agencji i biur nieruchomości. Przeglądając oferty nieruchomości komercyjnych na sprzedaż należy pamiętać o podstawowej zasadzie. Zdarza się i tak, że nieruchomość komercyjna nie ma własnej księgi wieczystej. Powinniśmy traktować to jako sygnał ostrzegawczy i dowiedzieć się o przyczynie takiego zjawiska. Nieruchomości komercyjne na sprzedaż, w przypadku małych lokali, często bywają nieopłacalne poprzez zakup przy udziale biura nieruchomości – w małych miastach i miejscowościach bez problemu bowiem wystarczy tylko przejść się ulicami, aby zobaczyć odpowiednie szyldy z numerami telefonów do właścicieli nieruchomości komercyjnej na sprzedaż bądź wynajem.
Od rady wskazanej powyżej są jednak wyjątki (i jest ich całe mnóstwo), które pomagają przy nieruchomości komercyjnej zarządzaniu efektywnym. W przypadku większych nieruchomości lub większych ośrodków miejskich udział biura nieruchomości może być kluczowy. Nie tylko uzyskamy w ten sposób gwarancję tego, że na drodze prawnej wszystko zostało rzetelnie sporządzone w zakresie kupna nieruchomości komercyjnej na sprzedaż, lecz również pozwoli nam to zaoszczędzić wiele czasu i niepotrzebnych nerwów. Warto jeszcze przed nabyciem lokalu zainteresować się, jak wygląda w przypadku nieruchomości komercyjnych zarządzanie efektywne. Oznacza ono nie tylko bilansowanie zysków i strat, odpowiednie dostosowanie przeznaczenia lokalu (np. z pomocą analizy SWOT), ale też odpowiednim managementem w przypadku posiadania większej liczby lokali. Nieruchomościami komercyjnym zarządzanie efektywne, w przypadku posiadania ich więcej niż jedna, może być bardzo trudne bez dodatkowej pomocy managera.
Inwestycje w nieruchomości komercyjne wymagają podstawowej wiedzy z zakresu szacowania wartości. Inna wartość będzie charakterystyczna dla wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (np. galerie i centra handlowe), magazynów i hal produkcyjnych, a inna dla małych lokali biurowych, użytkowych, gastronomicznych i usługowych (np. salon fryzjerski). Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, inwestycjom w nieruchomości komercyjne powinien towarzyszyć wykwalifikowany specjalista. Dzięki temu mamy pewność, że nasze inwestycje w nieruchomości komercyjne nie okażą się przewartościowane.