Private banking – Bankowość prywatna w Polsce

Private banking to sektor usług banków komercyjnych przeznaczony dla najbogatszych osób w kraju. Niesie ze sobą pełen wachlarz korzyści, które dla zwykłego Kowalskiego mogą wydawać się nie lada zaskoczeniem. Historia private banking w Polsce, choć sięga oczywiście transformacji ustrojowej, nie jest zbyt różnorodna. Wynika to z faktu, że odsetek ludzi bardzo zamożnych w Polsce jest stosunkowo niski (w porównaniu do innych państw europejskich), z drugiej zaś strony warto przy tym dodać, że stale rośnie. Nie wszystkie banki również mają w swojej ofercie propozycje private banking. Wspomniany wachlarz możliwości, które udostępnia bank wysoce zamożnemu klientowi, zawiera w sobie między innymi organizację przelotów samolotowych, imprez towarzyszących, wynajem luksusowych limuzyn, a co jakiś czas również udział w prestiżowych wydarzeniach: np. międzynarodowym turnieju golfowym czy pokazie mody najbardziej znanych ze świata mody projektantów. Głównym celem banku proponującego ofertę private banking jest w zamian za powyższe i podobne benefity przekonanie bogatego klienta do tego, by zdeponował fundusze właśnie w tym banku, a nie u konkurencji.

Private banking ranking ofert

Ofertę private banking rankingi pokazują w sposób specyficzny. Trudno bowiem znaleźć dobry, a to znaczy obiektywny ranking private banking. Wynika to ze specyfiki tego produktu bankowego – w zdecydowanej większości przypadków jest on ustalany indywidualnie z klientem. Również usługa concierge (organizacja wydarzeń, czerwone dywany, limuzyny, organizacja przelotów samolotowych) nie jest wszak równa dla wszystkich ofert, lecz różnic między nimi nie poznamy raczej ze stron internetowych. W świetle najnowszych private banking rankingów na czele wychodzą oferty takich banków, jak np. ING Bank, BGŻ Paribas, Alior Bank, Getin Noble Bank czy City Handlowy. Wszystkie z nich z powyższego private banking rankingu proponują swoim klientom usługi jednocześnie typowe, jak i nowoczesne. Obecnie nie kładzie się już bowiem takiego nacisku na poszerzanie swojej oferty, ponieważ większość klientów zamożnych zwyczajnie nie jest tym zainteresowana. Pamiętajmy, że są to głównie przedsiębiorcy (60 – 80% całości), którzy oprócz na jakieś wady związane z usługami bankowymi narzekają przede wszystkim na brak czasu. Dalszy rozwój private bankingu to, jak podkreślają eksperci, nowe technologie, których głównym celem byłoby ograniczenie czasu dotychczasowych czynności, a także szybszy i łatwiejszy kontakt z niemającym czasu klientem, który byłby dla niego również bardziej satysfakcjonujący. Badania te z pewnością przeklasyfikują na nowo w przeciągu kilku następnych lat ranking private banking.

Private banking w Polsce

Jak wspomnieliśmy, private banking w Polsce pojawił się po transformacji ustrojowej, w latach 90. Początkowo potrzeby na te usługi były stosunkowo małe. Z czasem rozwoju gospodarczego państwa klientów zamożnych, którzy mogliby skorzystać z ofert private banking w Polsce (przypomnijmy, że z reguły dolny wymagany próg wynosi posiadanie co najmniej miliona złotych), zaczęło przybywać. Private banking w Polsce różni się jednocześnie od tego, którego możemy uświadczyć za granicą. Tam bogatym przedsiębiorcom przysługują oferty jeszcze bardziej wyrafinowane i ekskluzywne, dotyczące między innymi możliwości spotkań ze znaną z pierwszych stron gazet śmietanką towarzyską ze świata kultury, biznesu i polityki.

Bankowość prywatna

Przeznaczona dla najbardziej zamożnych usługa bankowości prywatnej nie ma na celu jednak wyłącznie ochrony dużego kapitału, lecz również polega na pomnażaniu go. W tym celu bankowość prywatna – w zależności od banku – proponuje zamożnym osobom szereg rozwiązań, np. specjalistyczne doradztwo analityków giełdowych, którzy na bieżąco przygotowują dla posiadacza rachunku szereg proponowanych ofert: spółek giełdowych, w które w danej chwili warto ich zdaniem zainwestować lub atrakcyjnych fundusz inwestycyjnych. Bankowość prywatna jest zatem usługą opierającą się na zasadzie win-win: w ramach banowości prywatnej bankowi zależy zarówno na przyciągnięciu klienta zamożnego do siebie, jak i na pomnażaniu jego kapitału, od czego sukcesywnie pobiera ustalone wcześniej (najczęściej są to ustalenia indywidualne) prowizje i odsetki.

Private banking - Skontaktuj się z nami!

Twój E-mail Wpisz swój e-mail*
Wpisz tytuł wiadomości Wpisz tytuł wiadomości*
Wpisz treść Wpisz treść*